logo

Kristálygomba

Ingyen elvihető


Elkészítés

Amikor hazaviszitek a gombát, és még nem csináljátok meg, akkor a hűtőbe tegyétek be, ott egyébként nagyon sokáig eláll - ezt is tapasztaltam, annak ellenére, hogy többen írják, hogy csak pár napig lehet ott tárolni, ha legalább hetente egyszer át van mosva, friss vízbe téve, és kicsi cukorral "megetetve", akkor hetekig, hónapokig sem lesz baja!

Két fázis van a gomba életében:

1. - amikor dolgozik és limonádét termel, ekkor valahol a lakásban ott kell tárolni, ahol nincs túl meleg, de nincs is nagyon hideg. Nálam kb. 20 C-on van a konyha egyik sarkában a földön, ez a legjobb neki, mert hidegebben nem „dolgozik” megfelelően (pl hűvös spejz), melegben pedig túlerjed!

2. - amikor éppen nem akartok csinálni, és pihentetitek a hűtőben, vagy a szaporulatot, fölösleget tároljátok ott továbbadásig!

 

Először adottnak kell lenni a készítéshez a feltételeknek, aztán kezdhetitek a „termelést”. J

Fontos! A gomba fémmel nem érintkezhet!!!

Szükséges eszközök: (lásd fényképen)

-          műanyag edény, vagy 5 l-es üveg (nekem egy nagy, ketchup-os vödröm van, abban nekem pont elfér a dupla adag, vagyis 4 liter! Én mindig annyit készítek, mert ketten isszuk, két naponta szűröm, így pont elég! De jó a nagy kekszes vödör is, vagy a jó alaposan kimosott zsíros vödör. Ez így sokkal kényelmesebb a befőttes üvegnél, mert széles a szája és belefér a szűrő és a szedőkanál.)

-          műanyag szűrő (az a legjobb, aminek az oldala zárt falú, és a szűrője nagyon sűrű. Nem jó hozzá a ritkább lyukú, vagy a tésztaszűrő, mert az apró gombák belekerülnek a limonádéba.)

-          nagyobb méretű műanyag kanál, egy hosszabb nyelű műanyag „fakanál”, vagy salátáskanál – keverni.

-          műanyag szedőkanál (tökéletesek a fekete műanyag hőálló készletben lévő szedőkanalak)

-          citromfacsaró

-          műanyag, vagy üveg kancsó, amire kényelmesen ráhelyezhető a szűrő

-          tölcsér

-          üvegek, amiben tároljátok a limonádét (továbbiakban lötyi! J )

 

Az a gombamennyiség egy adag készítésére elég, kb. 8 kanálnyi!

Első teendő a gombával, hogy a szűrőbe téve jó alaposan át kell mosni folyóvízzel, kb ½ perc. Annak, hogy a gombák jól érezzék magukat, szépen szaporodjanak, szép dundikra növekedjenek, ne legyenek túlságosan aprók, a legfőbb titka (tapasztalat útján), hogy a víz, amivel átmossuk, jó kézmeleg legyen. Vagyis: a langyostól egy kicsit melegebb, a már melegnek mondhatótól kicsit langyosabb! És ez tényleg nagyon fontos! (Volt, hogy hideg vízzel mostam át egy időben, és teljesen szétmorzsolódtak, elaprózódtak, de átgondoltam, mit csinálok másképp, és csak annyi volt, hogy nem akartam hosszabb ideig kiengedni a csapból a vizet, hogy meleg víz jöjjön – spórolni akartam L. Amikor megint langyos-meleg vízzel mostam őket, szépen visszahíztak!!!)

Átmosás után mehetnek a vödörbe, mehet hozzá 10-15 dkg cukor (ez attól függ, mennyire szeretitek édesen a limonádét, de utólag is lehet pótolni akár édesítővel is. A cukrot én egyszer kimértem dekára, beletettem egy kis füles pohárba, azóta csak azzal merítek a cukorból, így nem kell méricskélni állandóan.), kb. 10 szem mazsola (én ritkán csinálom mazsolával, mert sokkal finomabb aszalt ananászkockával, vagy áfonyával. Próbáltam aszalt szilvával és sárgabarackkal, de az nem ízlett, mert erjedt ízű lett tőle a lötyi. Van, akinek azzal is ízlik.), egy félbevágott citrom (aminek a végét egy picit le kell vágni, hogy átjárja a citromot a víz!), és erre jön a 2 liter víz. Össze kell keverni benne a cukrot, majd rátenni a vödör tetejét, pici hézagot hagyva.

A vödröt félre kell tenni, majd a két nap alatt 1-2-szer megkeverni (én mindig elfelejtem, de nem szoktak rám megharagudni a gombák! J )

Le lehet szűrni 1-2-3 nap múlva. Nekem a két napos a legjobb, mert az egy napos kicsit gyengébb ízű, a három napos pedig ezen a hőmérsékleten (főleg nyáron, mikor melegebb van) már kicsit erjedtebb. Amikor a gomba dolgozik, és megkavarjátok, akkor kicsit buborékos, ez természetes, attól még nem lesz rossz ízű. Ha nem tudjátok leszűrni két nap után (elfoglaltság miatt), akkor tegyétek egy kicsit hűvösebbre, és nem lesz gond vele.

A 2. napon bele kell facsarni a citromot (célszerű a vödörre rátenni a szűrőt és abba facsarni, hogy a citrom-cafatok ne a lötyibe kerüljenek, mert nehéz kihalászni. Én először úgy csináltam, és sokat kínlódtam vele). Vegyétek ki belőle a szűrőt, és ismét egy trükk, amitől sokkal finomabb: a citrom héjából a citromolajat bele szoktam nyomkodni a lötyibe, körbe-körbe forgatom a kifacsart citromot és jól összepréselem a héját, belemártogatom, hogy mind belekerüljön. Lehet látni a tetején úszkálni a citromolajat. Ez nagyon különleges ízt ad neki. Összekeverés után szoktam megkóstolni, és amikor szűröm át, a kancsóba teszek citromlevet (ha túl pici volt a citrom, és nem elég ízes, illetve ha ti citromosabban szeretitek a limonádét, tegyetek bele), és ha nem pontosan mértem a cukrot, kicsi édesítőt teszek a kancsóba, majd beleöntöm egy literes ásványvizes, vagy üdítős üvegekbe.

A kész löttyöt hűtőben kell tárolni, de naponta viszem a munkahelyemre, ott csak nyáron tartom állandóan a hűtőben, ilyenkor ott van mellettem, kb. délig semmi baja, utána már jobb betenni a hűtőbe, mert „beindul”. Ezt majd kitapasztaljátok. Egyébként a hűtőben egy hétig jó ízű marad. (Tavaly nyaraláskor – sátorozáskor – nem volt hűtő, így két hűtőtáskában vittünk 8 litert, egy pár jégakku volt mellette, a kocsi csomagtartójában le volt takarva plédekkel. Az 5-dik napon ittuk meg, és még semmi baja nem volt, hideg volt!)

Ezután kicsit átmosom a vödröt (nem kell mosószerrel), átmosom a gombát ismét jó langyos-meleg vízzel, és kezdődik előlről! Minden szűréskor kicsit több lesz a gomba, én kb. minden második szűrés után kiteszek belőle annyit, hogy csak az eredeti mennyiség, kb.8 kanálnyi maradjon (vagyis nálam a duplája, mivel dupla adagot készítek, ez nálam a szűrőben kb. ¾ részig ér, így akkor teszek ki belőle, amikor már púposodik a szűrőben.)

Amit kiteszek, azt beteszem egy zárható műanyag dobozban, vagy egy befőttes üvegben a hűtőbe, de teszek bele egy kanálnyi cukrot, vizet annyit, hogy bőven ellepje, a következő alkalommal megint teszek hozzá, és időnként a fölösleges gombát is átmosom, nehogy megbuggyanjanak! J Őket lehet aztán továbbadni, ha összejön kb. 8 kanálnyi.

Hát, remélem, kimerítő volt a tájékoztatás, ha van kérdésetek, akkor hívjatok nyugodtan, vagy e-mail-en, esetleg iwiw-en is szívesen válaszolok!!!

Olvassátok el a másik leírást is, amit az internetről másoltam ki különböző oldalakról, és a fórumokról való hozzászólásoknak is vannak érdekes részei (pl. cukorbetegekre vonatkozóan).

 

Jó gombázást, és váljék egészségetekre!

Erika

FalusiVakáció csoport
FalusiVakáció csoport

Szeretnél egy ilyen weblapot teljesen ingyen?
Ez a weboldal a Nanoweb honlapszerkesztővel készült.
© Minden jog fenntartva.